Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2012

ΑΕΚ - ΑΠΟΛΛΩΝ Π.: 66-68

Μετά από συγκλονιστική μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Απόλλων Πατρών νίκησε 68-66 την ΑΕΚ στο κλειστό Ζωφριάς και έπιασε τον Πανελευσιανιακό στην κορυφή της Α2. Στο -3 από την πρώτη δυάδα η Ένωση.

Το ντέρμπι στα Άνω Λιόσια κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ο Αργυρόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο - μαχαιριά και ο Απόλλων απέκτησε προβάδισμα. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία είτε για τη νίκη είτε για την παράταση, οι παίκτες της ωστόσο δεν ήταν εύστοχοι στα κρίσιμα σουτ και η ομάδα της Πάτρας πανηγύρισε ένα διπλό που την μετέτρεψε σε φαβορί για την άνοδο, καθώς η διαφορά που τη χωρίζει πλέον από την Ένωση και τους υπόλοιπους μνηστήρες είναι τρεις βαθμοί. Στο Δικέφαλο δε άρχισε η εσωστρέφεια, μια και μερίδα οπαδών επιτέθηκε φραστικά και όχι μόνο στη διοίκηση και δη στον πρόεδρο Νίκο Γεωργαντζόγλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 32-44, 48-56, 66-68.

ΑΕΚ (Παπανικολάου): Νοέας 5 (1), Βασιλόπουλος 14 (4τρ., 4 ασ.), Τζόλος, Κούρτης 16 (4), Μάντζαρης 10 (1), Σκλάβος 12 (3), Δέσπος 9 (11 ριμπ.), Φαλέκας 2.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Π.
(Βετούλας): Πέτροβιτς 21 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Αργυρόπουλος 26 (3/4 τριπ., 4 ας., 2 κλ.), Καπερώνης, Βιρίγιεβιτς 5 (1), Πετρόπουλος 3 (1), Λιάνος 4, Δανιήλ 6 (2), Σταμόπουλος, Λυμπέρης, Κρόλο 3.