Πέμπτη 18 Μαρτίου 2010

Έμεινε στην προσπάθεια...

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Βέλγιο με 1-0 και αποχαιρέτησε και αυτός, μετά τον Ολυμπιακό, την Ευρώπη.
Οι πράσινοι δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ χωρίς όμως να καταφέρουν το αναμενόμενο. Αποκορύφωμα των χαμένων ευκαιριών το δοκάρι μετά απο εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη και η εκπληκτική επέμβαση του τερματοφύλακα της Σταντάρ μετά απο σουτ του Κατσουράνη στην επαναφορά. Σαν να μην έφτανε αυτό λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο εξαιρετικός Μποκανί με ατομική ενέργεια άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έδειχνε χαμένη με τον Τζιπμρίλ Σισέ να μην τροφοδοτείται σωστά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει την εστία των Βέλγων. Ότι δεν κατάφερε ο Σισέ το έκανε ο Ρουκάβινα στο 77',που είχε περάσει ως αλλαγή, χωρίς ωστόσο να ισοφαρίσει για την ομάδα του. 2 λεπτά αργότερα ο Βύντρα απείλησε με ένα καλό σουτ παρ'όλα αυτά έμεινε το 1-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Μπολάτ, Βίκτορ Ράμος, Νταλμά (72' Γκορέ), Μποκανί (90' Τραορέ), Ντε Καμάργκο, Καμοτσάτο, Σαρ, Γιοβάνοβιτς (82' Μανγκαλά), Βίτσελ, Καρσελά, Ποκονιόλι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Βύντρα, Σαριέγκι, Μπιέρσμιρ (56' Nίνης), Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (69' Ρουκάβινα), Λέτο (82' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι