Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011

«Δολοφόνος» Πετρόπουλος

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα, ο οποίος με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα και πολλές λύσεις στην επίθεση κατάφερε να πάρει το «δίποντο» (76-59) απέναντι στην σκληροτράχηλη Ελευσίνα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2.

Με την Ελευσίνα να σκοράρει μόνο με βολές στα πρώτα πέντε λεπτά και τον Αργυρόπουλο να ηγείται στην επίθεση, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 16-12, έπειτα από τρίποντο στην εκπνοή, του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Αργυρόπουλου, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 25-17, την ίδια στιγμή που ο Κακλαμάνος, ήταν η μόνιμη απειλή για το καλάθι των «μελανόλευκων», φτάνοντας τους 14 πόντους στο ημίχρονο, το οποίο και έληξε με 31-25.

Ο Απόλλωνας συνέχισε με «βάση» την καλή του άμυνα και παίρνοντας βοήθειες από τους Πάντελιτς – Δανιήλ, διατήρησε το προβάδισμά του, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 49-42.

Στο «παιχνίδι» μπήκε και ο Πετρόπουλος, ο οποίος με δύο τρίποντα αύξησε τη διαφορά στους 13 πόντους (57-44), περίπου επτά λεπτά πριν το φινάλε.

Η Ελευσίνα, γύρισε την άμυνά της σε ζώνη και με τον Κακλαμάνο να σκοράρει, έκανε ένα σερί 9-0 και μείωσε σε 57-53, 4’.37’’ πριν το τέλος, δίνοντας στο παιχνίδι και πάλι χαρακτήρα ντέρμπι.

Όμως, ο Πετρόπουλος, «σκότωσε» τις ελπίδες των φιλοξενούμενων, καθώς με δύο τρίποντα, ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (63-53) και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα με ένα μακρινό τρίποντο, στην εκπνοή!

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Δεσλής, Σιορέντας, Επιτροπάκης. Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-25 (ημ.), 49-42, 76-59.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π.
(Ν. Βετούλας): Μολφέτας, Αργυρόπουλος 16(1), Καπερώνης, Ζαφείρης 3(1), Πετρόπουλος 18(6), Θανόπουλος, Λιανός 1, Κορωνίδης 2, Δανιήλ 14(2), Μίλοβιτς 3(1), Λυμπέρης 3(1), Πάντελιτς 16.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γ. Σκαραφίγκας): Αβραμίδης, Νίκου 9(1), Διολέτης 4, Μαναβόπουλος 5, Κουκουράβας, Τύρλας 2, Κακλαμάνος 20(3), Δεληγιάννης 7, Τριχόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Θέος 10, Μπαλάφας 3(1).

- «Η νίκη αυτή, αφιερώνεται στη «σημαία» του συλλόγου μας, τον Κώστα Πετρόπουλο, ο οποίος έκανε μία επέμβαση επιτυχημένη στη Γερμανία», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα, ο Ανδρέας Μολφέτας.