Κυριακή 17 Απριλίου 2011

Δεν χάνεται η άνοδος!

Ένα βήμα πιο κοντά στη Football League βρίσκεται η Παναχαϊκή, η οποία νίκησε 2-1 εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Χερσονήσου και παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Football League 2.

Ζωντανός ο Ηρακλής Ψαχνών, ο οποίος παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ (2-0) τελικά επικράτησε με σκορ 3-2 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή.

Σημαντική νίκη για τον Βύζαντα Μεγάρων στην Σαλαμίνα επί του Αίαντα με 2-1 που τον κάνει φαβορί για να καταλάβει μια από τις θέσεις που οδηγούν στα play-off!

Την τελευταία αγωνιστική θα ξεκαθαρίσει το τοπίο στον πρώτο όμιλο της Football League 2 σε ότι αφορά την πρώτη θέση αλλά και τις υπόλοιπες που θα οδηγήσουν στην διαδικασία των play-off.

Η Παναχαϊκή έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και με σκόρερ τον Ουρτάδο πήρε το προβάδισμα στο 3ο λεπτό. Ο μόνιμος σκόρερ Κυβελίδης αφού στο 39΄ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, είκοσι λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα και έδωσε σαφές προβάδισμα στους φιλοξενούμενους! Ο Ολυμπιακός Χερσονήσου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 78΄με τον Καλομοίρη.

Το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου

Κυριακή 17/04 (16.00)

Πανηλειακός – ΑΟ Χανιά 1-2
(58΄ Μπράβος -19΄Σεληνιωτάκης, 81΄Περάκης)

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟ Ρουφ 1-0
(51΄Σούφλας)

Ολυμπιακός Χερσονήσου – Παναχαϊκή 1-2
( 78΄Καλομοίρης-3΄Ουρτάδο, 59΄Κυβελίδης)

Αίας Σαλαμίνας – Βύζας Μεγάρων 1-2
( 68΄Καραχάλιος πεν.-8΄ Ευαγγελάτος, 31΄Μωυσίδης)

Πλατανιάς – Κόρινθος 4-2
(31΄,33΄,58΄Κατσικοκέρης, 47΄Προβατίδης-88΄Τσοντάκης αυτ, 90΄+1΄Νικολάου)

Ηρακλής Ψαχνών – Ασπρόπυργος 3-2
(61΄Βαγκέλι, 66΄Σέγκος, 70΄Ντελέκος -52΄Λιοσάτος, 57΄Φώσκολος)

Οι αγώνες Παναιγιάλειος – Κεραυνός Κερατέας και Ρόδος-Αγία Παρασκευή, δεν θα διεξαχθούν μετά την αποβολή του ΤΑΠ Κεραυνός Κερατέας και της ΠΑΕ Αγία Παρασκευή από το Πρωτάθλημα.